In deze laatste aflevering wordt een eenvoudig fragment baksteen het vertrekpunt voor een bredere blik opmacht, beeldvorming en herinnering. De steen komt uit de citadel die in 2016 opnieuw werd blootgelegd tijdens opgravingen in de museumtuin. Hij maakt tastbaar waar de schilderijen uit de reeks naar verwijzen: de afbraak van decitadel en de manier waarop dat historische moment later werd herverbeeld. Koen legt uit hoe kunstenaars uit de zeventiende eeuw subtiele beeldcodes gebruikten — zoals opgehangen blaasstenen in een kwakzalverskraam — om te suggereren dat de afbraak van de citadel zelf een misleidende, nutteloze ingreep was. Een vorm van visuele propaganda die paste bij de Spaansgezinde machthebbers van die tijd.

Gemaakt door: KMSKA Eerste aflevering: 08-02-2026
De podcast De Antwerpse Citadel, Blaasstenen, en Kwakzalvers. Een KMSKA-podcast met Pedro Elias heeft in totaal 7 afleveringen

Maker: KMSKA Datum: 04-02-2026
Disclaimer: De podcast (artwork) is geembed op deze pagina en is het eigendom van de eigenaar/ maker van de podcast. Deze is niet op enige wijze geaffilieeerd met Online-Radio.nl. Voor reclamering dient u zich te wenden tot de eigenaar/ maker van deze podcast.